''Ambulanta farmacevta svetovalca je prava stvar. Nad novo storitvijo navdušeni tako pacienti kot farmacevti.'' (VIDEO)

V šempetrski bolnišnici je začela delovati ambulanta farmacevta svetovalca. Intervju z vodjo lekarne Saro Kenda. Priporočamo.
Sara Kenda, mag. farm. spec. klinične farmacije. Vaša izkušnja te nove storitve pri pacientih? Je to prava stvar?
Prvi občutki so zelo dobri. Pacienti so bili zadovoljni, mi pa tudi, če lahko pomagamo. Zagotovo ena od pravih storitev med farmacevtskimi.
Zagotovo tudi priprava na srečanje s pacientom ni zanemarljiva. Morate natančno pregledati njegovo zdravstveno stanje in kartoteko vseh mogočih zdravil, ki jih jemlje …
Vsekakor. Pred ambulanto se moramo na srečanje s pacientom ustrezno pripraviti, da ga lahko bolj ciljno in smiselno povprašamo o njegovih težavah z zdravili, hkrati pa tudi o njegovih boleznih. Velikokrat po pogovoru šele dobimo pravo sliko težave, zato je tudi smiselno, da pacient v ambulanto tudi dejansko pride.
Farmacevt svetovalec pri izvajanju te storitve ima več pomembnih vlog: je strokovni svetovalec pacientu glede zdravil, kot poslušalec zbira koristne podatke o interakcijah med zdravili in neželenih učinkih, lahko je tudi neke vrste psihoterapevt, ko skuša pacientu pomagati pri premagovanju zdravstvenih težav, s katerimi se spopada. Ste njihov tolažnik in hkrati motivator …
Predvsem se mi zdi, da pacienti veliko bolje sodelujejo pri zdravljenju z zdravili, če razumejo pomen jemanja svojih zdravil. Zato smo res tolažnik in motivator, kar navodila za uporabo zdravil to zagotovo niso.
Prvi dan ambulante farmacevta svetovalca ste imeli štiri paciente. Kateri zdravniki so jih napotili? S katerega področja?
Dva pacienta sta napotila specialista interne medicine, dva pa specialista ginekologije.
Ambulantni bolniki, ki se vodijo pri specialistih v bolnišnicah, imajo ponavadi kompleksne terapije. Torej, pacienti, ki ste jih začeli obravnavati, jemljejo veliko zdravil hkrati. O kakšnih številkah govorimo?
Danes nismo podirali rekordov v številu zdravil, ampak bolj reševanju neželenih učinkov, povezanih z zdravili. Pacient z najmanj zdravili je imel samo dve zdravili, tisti z največ pa je imel 9 zdravil. V bolnišnici sicer srečujemo paciente, ki imajo tudi več kot 20 zdravil.
Kaj svetujete pacientom, da se ne izgubijo v množici svojih zdravil, da vzamejo določeno zdravilo ob pravem času in da jih ne pomešajo med seboj? Da si naredijo natančno časovnico, opomnike, alarme? Pravzaprav kar tabelo?
Zelo priporočljivo je, da pacienti farmacevte povprašajo o možnosti izdelave osebne kartice zdravil, ki jim jo lahko pripravijo tudi farmacevti v lekarnah na primarnem nivoju. Le-ta je dostopna v portalu zVem, kar pomeni, da lahko do nje nato dostopajo tudi zdravniki, npr. ob sprejemu v bolnišnico.
Kako ste pa takšnim pacientom svetovali pred uvedbo te storitve?
Pacienti so imeli možnost ambulante farmacevta svetovalca na primarnem nivoju, v naši okoliški regiji konkretno v ZD Nova Gorica in ZD Tolmin. Specialisti zdravniki v bolnišnici pa so nas pogosto poklicali in prosili za nasvet glede posameznega pacienta.

Kako pa je brezšivna skrb povezana s to novo storitvijo? Ste preko nje pravzaprav že izvajali na nek način storitev farmacevta svetovalca za hospitalizirane bolnike?
Brezšivna skrb je namenjena hospitaliziranim bolnikom, ambulanta farmacevta svetovalca pa ambulantnim. Lahko bi rekli, da je storitev podobna, saj tudi znotraj brezšivne skrbi pacientom pregledamo terapijo in jo optimiziramo.
Po pregledu v ambulanti farmacevta svetovalca boste lahko lečečemu zdravniku pacienta svetovali določene spremembe in na ta način skušali poiskati najbolj optimalno terapijo za bolnika. To pa je v bistvu glavni namen te ambulante, mar ne?
Točno to. Glavni namen ambulante je optimizirati zdravljenje z zdravili za posameznega bolnika ter ga tudi ustrezno poučiti o njegovih zdravilih in mu jih na nek način približati. Da razume namen uporabe posameznega zdravila in posledično boljše sodeluje pri zdravljenju.
Izvid po pregledu pošljete zdravniku, ki je izdal napotnico za to storitev. Tudi na portal Zvem, da si ga lahko pogleda še pacient?
Da, izvid je dostopen pacientom v portalu zVem.
Kolikokrat na teden boste imeli ambulanto?
Ambulanto bomo zaenkrat imeli 2x tedensko, ob ponedeljkih in sredah med 8h in 12h.
Kako številčna bo vaša kadrovska zasedba v tej ambulanti?
Zaenkrat bova ambulanto opravljali samo dve specialistki, Janja Kovačič, mag. farm., spec. in jaz. Računam pa, da se bo v naslednjem letu kadrovska zasedba v ambulanti povečala.
Ste morali kot klinična farmacevtka za izvajanje te storitve pridobiti posebno kompetenco?
Da. Za opravljanje ambulante moramo imeti specialisti klinične farmacije opravljeno dodatno kompetenco pri Lekarniški zbornici Slovenije
Storitev plača Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije?
Storitev farmacevtskega svetovanja je plačana s strani ZZZS, kar bolnišnici omogoča dodatne zaposlitve, kar me kot vodjo lekarne še posebej veseli. Da lahko razvijamo klinično farmacijo v bolnišnici ter damo možnost mladim kadrom, da se nam pridružijo. Upam, da je to druga in ne zadnja plačana storitev klinične farmacije v bolnišnicah.
Kako lahko pacient pride do pregleda v ambulanti farmacevta svetovalca?
Razpis kadrovskih štipendij s področja zdravstvene in babiške nege za šolsko leto 2025/26